გაკვეთილის გეგმები









სახელი, პირადი ნომერი:
საგანი: ბუნება
სწავლების საფეხური/კლასი: V
მოსწავლეთა რაოდენობა:28                                 
გაკვეთილის თემა: კონტინენტები ანტარქტიდა         
გაკვეთილის მიზანი:  მოსწავლეები ამოიცნობენ ობიექტებს რუკაზე, კითხულობენ ლეგენდას, ადეკვატურად იყენებენ ტერმინებს. განსაზღვრავენ მნიშვნელოვანი გეოგრეფიული ობიექტების ურთიერთმიმართებას და შექმნიან მსოფლიოს ფიზიკურ  რუკას.  მოსწავლეები ახასიათებენ კონტინენტებს სხვადასხვა მახასიათებლის მიხედვით და ადარებენ ერთმანეთს. გამოუმუშავდებათ მსჯელობის, შედარებითი ანალიზის, საკუთარი აზრის გამოხატვის, თანამშრომლობის და პრეზენტაციის უნარები.
N
აქტივობის აღწერა
გამოყენებული მეთოდი/მეთოდები
კლასის ორგანიზების ფორმა/ფორმები
სასწავლო რესურსები
დრო (წთ)
1.
დასაწყისში პედაგოგი მოსწავლეებს აცნობს გაკვეთილის თემას და მიზანს.

 საშინაო დავალების შემოწმება






საერთო საკლასო

2-3 წთ.
2.








3.
წინარე ცოდნის გააქტიურების მიზნით  პედაგოგი ბარათები საშუალებით გაახსენებს სხვადასხვა გეოგრაფიული ობიექტების განმერტებებს.(ეკვატორი, კუნძული, სრუტე, ყურე, მასშტაბი, პირობითი ნიშნები, რუკის ლეგენდა)



მოსწავლეები მასწავლებლის განმარტების საშუალებით ამოიცნიბენ კონტინენტებს და დაფაზე აწყობენ რუკას.(მაგ: მასწავლებელი აძლევს მითითებას ეს კონტინენტი მდებარეობს დასავლეთ ნახევარსფეროში და ეკვატორი კვეთს მას. მოსწავლე განსაზღვრავს  სამხრეთ ამერიკის ადგილმდებარეობას რუკაზე.)
კითხვა-პასუხი









კითხვა-პასუხი
საერთო საკლასო









საერთო საკლასო
ბარათები
მსიფლიოს ფიზიკური რუკა






კონტინენტები
5 წთ.








3-4 წთ





4.

მასწავლებელი დაფაზე ხაზავს ცნების რუკას, სადაც შუაში წერს სიტყვას-„ანტარქტიდა“. მოსაწავლეები შეძლებისდაგვარად იხსენებენ, თუ რა იციან ანტარქტიდის შესახებ და  მასწავლებელი ცნების რუკაზე აფიქსირებს მათ ინფორმაციას.


 ცნების რუკა
საერთო საკლასო
დაფა, ცარცი
5 წთ.
4.
მასწავლებელი  აწვდის მოკლე ინფორმაციას კლასს „ანტარქტიდის“  შესახებ.
მინი ლექცია
საერთო საკლასო
„სლაიდ შოუ“
5 წთ.
5.
მასწავლებელი მოსწავლეებს ყოფს ჯგფებად.
1 და 3 ჯგუფი ადარებენ კონტინენტებს ფართობის მიხედვით და ადგენენ დიაგრამას.
2 და 4 ჯგუფები ადარებენ ერთმანეთს ოკეანეებს და ადგენენ დიაგრამას.
დიაგრამის შედგანა

ჯგუფური
მსოფლიოს ფიზიკური რუკა

სახელმძღვანელოში არსებული რუკები და ცხრილები;  თაბახის ფურცლები; ფანქრები
5 წთ.
6.
თითოეული ჯგუფი აკეთებს შედარებითი დახასიათების მოკლე პრეზენტაციას; პედაგოგი ახდენს განმავითარებელ შეფასებას.
პრეზენტაცია





ჯგუფური
მსოფლიოს ფიზიკური  რუკა
10 წთ.

7.
მასწავლებელი მოსწავლეებს აძლევს შემდეგი სახის დავალებას:
ვენის დიაგრამის გამოყენებით ანტარქტიდა და რომელიმე კონტინენტი შეადარონ ერთმანეთს.
 თემა: „მოგზაურობა დედამიწის ელამაზეს ადგილებში „ .
საშინაო დავალება
ინდივიდუალური
ინტერნეტი, სამეცნიერო ლიტერატურა და სხვა;
2 წთ.

გაკვეთილის ბოლოს მისაღწევი შედეგები:

ბუნ.V.6 მოსწავლეს შეუძლია მნიშვნელოვანი გეოგრაფიული ობიექტების და მათი ნაწილების აღწერა

შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე: ამოიცნობს მნიშვნელოვან ობიექტებს და ადარებს ერთმანეთს.

წინარე ცოდნის შეფასება: განმავითარებელი 

ჯგუფური მუშაობის შეფასების რუბრიკა

                                                                 
ჯგუფის ყველა წევრი ჩართულია
1
ჯგუფის წევრები უსმენენ ერთმანეთს
2
ჯგუფის წევრები თანამშრომლობენ (აზრის გამოხატვის თანაბარი პირობები)
2
ჯგუფი პრეზენტაციისას წარმოადგენს მთავარ იდეას, აკეთებს დასკვნებს
2
ჯგუფი პასუხობს შეკითხვებს
2
ჯგუფი იცავს დროის ლიმიტს
1

ხელმოწერა:

თარიღი:







                                                         რეფლექსია
     გაკვეთილი ჩავატარე მე-5 კლასში. გაკვეთილის თემა იყო „ანტარქტიდა“. კლასში ირიცხება 28 მოსწავლე, მათ შორის ერთი სსსმ მოსწავლე, რომელიც სარგებლობს ინდივიდუალური სასწავლო გეგმით. გაკვეთილის მიზანი იყო: მოსწავლე შეძლებს მნიშვნელოვანი გეოგრაფიული ობიექტების აღწერას, რის შედეგადაც გამოუმუშავდებათ შედარებითი ანალიზის უნარი.
   ჩატარებული გაკვეთილის მიხედვით შემიძლია ვთქვა, რომ მიზნები მიღწეულია. მოსწავლეებმა გაამართლეს ჩემი მოლოდინები, დაგეგმილმა აქტივობებმაც სათანადოდ იმუშავა.
   მე გაკვეთილი წარვმართე გეგმით გათვალისწინებული აქტივობების მიხედვით. გაკვეთილის დაგეგმვისას გავითვალისწინე, რომ, მიზანი ყოფილიყო სტანდარტის შესაბამისი, კონკრეტული და მიღწევადი. აქტივობები შევარჩიე მიზნის შესაბამისად, გავითვალისწინე გაკვეთილის თითოეული ფაზა.მნიშვნელოვანი მოდიფიცირება არ დამჭირვებია. ვფიქრობ, რომ გაკვეთილის შედეგები შეესაბამებოდა წინასწარ განსაზღვრულ საგაკვეთილო მიზნებს. გაკვეთილის მიზნებს მიღწევას სწორად დაგეგმილი აქტივობების ეფექტურად წარმართვამ შეუწყო ხელი.  მოსწავლეებმა შეძლეს გაკვეთილის ბოლოს ჩემ მიერ დაგეგმილი შედეგების რეალიზება.
   მინდა გამოვყო რამდენიმე ძლიერი მზარე. გაკვეთილი საკმაოდ აქტიურად წარიმართა, რასაც ხელი შეუწყო მრავალფერივანმა აქტივობებმა. მოსწავლეები განსაკუთრებულად საქმიანად ჩაერთნენ ჯგუფერ სამუშაოში, ხოლო   სქემატური ნახატები, რომლითაც დაფაზე შექმნეს რუკა მათ  მიერ გაკეთებული რესურსი იყო ,  სადაც აღნიშნული ჰქონდათ მნიშვნელოვანი გეოგრაფიელი ობიექტები. ვფიქრობ, მათთვის საინტერესო პროცესი იყო რუკაზე მუშაობა. საერთო ჯამში ყველა მოსწავლე აქტიურად იყო გაკვეთილში ჩართული. მათ შეძლეს ობიექტების მდებარეობია და ურთიერთმიმართების განსაზღვრა რუკაზე.
   გაკვეთილის მსვლელობისას ვცდილობდი ,რომ ფასილიტატორი ვყოფილიყავი.  წინარე ცოდნის გასააქტიურებლად მივმართე გონებრივი იერიშის მათოდს, რაც დამეხმარა არსებული ცოდნის ახალ მასალასთან დაკავშირებაში. მოსწავლეებს გავაცანი „ანტარქტიდა“ რისთვისაც რესურსად გამოვიყენე  „სლაიდ შოუ“, რათა სასწავლო პროცესი საინტერესო,სახალისო და მრალალფეროვანი ყოფილიყო. ცოდნის შემოწმებისა და განმტკიცების მიზნით გადავწყვიტე მოსწავლეებს ემუშავათ ჯგუფებში. წინასწარ შექმნილ ჯგუფებს დავურიგე სამუშაო ფურცლები, სადაც მოცემული იყო თითოეული ჯგუფისთვის წინასწარ შემუშავებული კითხვები.  შევარჩიე მეთოდი რომელიც ხელს უწყობს სხვადასხვა უნარების განვითარებას, როგორიცაა ვენის დიაგრამა. თითოეული ჯგუფის წევრმა აიღო ბარათი რომელზეც ეწერა კონტინენტის სახელი და ეს კონტინენტი ვენის დიაგრამის გამოყენებით შეადარა ანტარქტიდას. მოსწავლეებმა აღწერეს კონტინენტი, მნიშვნელოვანი გეოგრაფიული ობიექტები და მათი ნაწილები.  განსაზღვრეს ობიექტების მდებარეობა, შეადარეს კონტინენტები სხვადასხვა მახასიათებლის მიხედვით (ფართობი, მდებარეობა ნახევარსფეროში ეკვატორისა და პოლუსების მიმართ, მცენარეული და ცხოველთა სამყარო). მოსწავლეებს გამოუმუშავდათ შედარებითი ანალიზის უნარი, კომუნიკაციის უნარი, უკეთ დააკვირდნენ დეტალებს და გაიაზრეს მასალა.
   სსსმ მოსწავლემ  ჰორიზონტის ძირითადი მხარეები განალაგა დაფაზე. ინდივიდუალურ დავალებასაც კარგად გაართვა თავი. მან სწორად შეუსაბამა კონტინენტებს სახელი. ჯგუფურ სამუშაოს შესრულების დროს გავითვალისწინე, რომ უყვარს ხატვა,  მის ჯგუფს შეხვდა ჩრდილოეთ ამერიკა და მან დახატა კონტინენტი. ის ხალისით ასრულებდა დავალებებს და აქტიურად იყო ჩართული საგაკვეთილო პროცესში .
    სხვა დროს რომ ჩავატარო მსგავსი გაკვეთილი, გავითვალისწინებ ამ გაკვეთილის გამოცდილებას და მოტივაციის გაზრდის მიზნით სამომავლოდ გამოვიყენებ განმსაზღვრელ  შეფასებასაც.
    ვფიქრობ მიღწეული შედეგი საგაკვეთილო მიზანთან რელევანტურია .აქტივობები მრავალ სააზროვნო უნარზე ორიენტირებული.









                                                          
საგანი- ბუნება
გაკვეთილის თემა - კონტინენტები
მასწავლებელი- თამარ მაისურაძე
მოსწავლის პროფილი- 27 მოსწავლე,1სსსმ მოსწავლე


გაკვეთილის სასწავლო მიზანი-
V.6  მოსწავლეს შეუძლია მნიშვნელოვანი გეოგრაფიული ობიექტების და მათი ნაწილების აღწერა. V.7მოსწავლეს შეუძლია ობიოქტების მდებარეობის განსაზღვრა რუკაზე
სსსმ მოსწავლე დაიტანს მნიშვნელოვან გეოგრაფიულ ობიექტებს კონტურულ რუკაზე.


საჭირო წინარე ცოდნა და უნარ-ჩვევები 
გაიხენინ ჰორიზონტის მხარეები და რა არის ეკვატორი . გაიხსენონ პირობითი ნიშნები.


მოსწავლეთა დაჯგუფების ფორმები
მთლიანი კლასი,ჯგუფებში მუშაობა,ინდივიდუალური მუშაობა
საწავლო რესურსები
სახელმძღვანელო , მოსწავლის რვეული,რუქა, კონტურული რუქა. ბარათები
გაკვეთილის მსვლელობა
1.შესავალი  (3-4-წთ)
გაიხსენონ ჰორიზონტის მთავარი მხარეები.
დაფაზე აკეთებენ ჰოტიზონტის ძირითად და შუალედურ მხარეების სქემას.
სსსმ მოსწავლეს მივმართავ  :ჩამოთვალოს ჰორიზონტის მხოლოდ ძირითადი მხარეები
2.გაიხსენონ ეკვატორი რა არის.
3..რუკაზე მუშაობა.ძირითადი ობიექტების გახსენება.(5წთ)
სსსმ მოსწავლეს ვთხოვ გაიხსენის და რუკაზე გვაჩვენოს  კონტინენტები და ოკეანეები
3.ჯგუფური მუშაობა.(20-25 წთ)
მოსწავლეები იყოფიან ჯგუფებად მათ ურიგდებათ ბარათები, სადაც მოცემულია კონტინენტის დასახელება და მათ უნდა გააკეთონ სავარჯიშო, მოსწავლის რვეულში 6.7 შემდეგ მოახდიმონ მათი პრეზენტაცია.   სსსმ მოსწავლეს აქტიურად არის ჩართული ჯგუფურ მუშაობაში, მას არ უჭირს ბავშვებთან ურთიერთობა.
  სსსმ მოსწავლეს ასახელებს მნიშვნელოვან გეოგრაფიულ უბიექტებს რომელიც დაამახსოვრდა და დაიტანს კონტურულ რუკაზე. (კონტინენტები, ოკეანეები, მდინერეები, მთები).



საშინაო დავალების მიცემა
სსსმ მოსწავლემ ფერადი ქაღალდების გამოყენებით გააკეთოს დედამიწა და განსაზღვროს რომელი კონტინენტი მდებარეობს ეკვატორის ჩრდილოეთ და რომელი სამხრეთით.
მოსწავლის რვეული 6.9 და 6.8
შეფასება
განმავითარებელი, განმსაზღვრელი, ურთიერთშეფასება.







თამარ მაისურაძე
თბილისის 51-ე საჯარო სკოლის ბუნების მასწავლებელი.
კარგი მკითხველი

           შესავალი:    წიგნიერება და კითხვის მნიშვნელობა  ინტელექტუალურ უნართა შორის ყველაზე აღმატებული უნარია. საყოველთაოდ ცნობილია, რომ საინფორმაციო ტექნოლოგიების აყვავების ხანაში კითხვამ ასე თუ ისე დაკარგა აქტუალობა,  განსაკუთრებით სასკოლო ასაკში. კითხვა მართლაც არ არის ადვილი.არსებობს კითხვის სირთულის მრავალი მიზეზი, განსაკუთრებით ძნელია ან ძალიან ადვილი და მოსაწყენია ტექსტი,ბავშვებს უჭირთ საკითხავ მასალაზე კონცენტრირება, უდროობას უჩივიან, ისინი ადვილად იღებენ მზამზარეულ ინფორმაციას ტელევიზორიდან ან კომპიუტერიდან, მრავლად შეიძლება მიზეზების ჩამოთვლა. პროექტის თემის აქტუალობა სწორედ ამ პრობლემებმა განაპირობა. ჩვენი აზრით ეს არის კითხვის უნარ-ჩვევის დამკვიდრება და განვითარება სასკოლო ასაკში და კითხვის პროცესის წახალისება მოსწავლეებში. პროექტის თემის დაგეგმისას გამოიკვეთა პროექტის მიზნები, კერძოდ:კითხვის კულტურის მოტივაცია კითხვისა და დამატებითი ღონისძიებების შედეგად, მოსაწავლეების, მშობლებისა და პედაგოგების ჩართვა პროექტში, კერძოდ  დასკვნით კონფერეციაში მონაწილეობა და მოსწავლეების მიერ სასკოლო ღონისძების დაგეგმვა.

  მეთოდები და პროცესის მოკლე აღწერა: პროექტის დაწყებამდე შეიქმნა კომისია სკოლის მასწავლებლებისა და მოსწავლეებისგან.  შერჩევა მოხდა კლასებში მოსწავლეთა მიერ. განისაღვრა პროექტის ვადები 2016 წლის ოქტომბერი-2017 წლის მაისი. პროექტი მიეძღვნა მსოფლიო წიგნის დღეს.
კონკურსის ნომინაციები:
1.ყველაზე მეტი წაკითხული წიგნი
2.საუკეთესო მკითხველი
3.მწერალთა ბიოგრაფიები
4.მხატვრული კითხვა
5.საინტერესო წარმოდგენი
6.ვიქტორინის გამარჯვებული
7.ნაწყვეტის საინტერესო ინსცენირება

        მოსწავლეებს უნდა ესარგებრათ სასკოლო ბიბლიოთეკით. მოსწავლეებს შეეძლოთ ესარგებრათ საკუთარი ბიბლიოთეკითაც.

         მოსწავლეთა ასაკი განისაზღვრა IV და IV კლასებით. საკმაოდ რთული იყო ისეთი მოქნილი შეფასების რუბრიკის მოფიქრება, რომელიც სრულად განსაზღვრა წაკითხვის ხარისხს და ნომინაციებში გამარჯვებას დაასაბუთებდა.  მოსწავლეების მონაწილეობით შეიქმნა შეფასების რუბრიკები. შემოგთავაზებთ  რამოდენიმე მათგანს:


       სხვადასხვა ასაკობრივი ჯგუფებისთვის შეირჩა შეფასების სხვადასხვა ფორმა. ვინაიდან პროექტი ხანგრძლივი დროის განმავლობაში მიმდინარეობდა ჩვენს მიერ მიწოდებული იყო შუალედური შეფასების ფორმა კითხვის პროექტზე დაკვირვებისათვის:


       პროექტის მიმდინარეობის განმავლობაში დრო და დრო ვიყენებდით კითხვის პროცესის შემაფასებელ სხვადასხვა კითხვარს.

      ბიბლიოთეკიდან წიგნების გატანის ინტენსივობას და გატანილი წიგნების კითხვის ხარისხს ამოწმებენ კომისიის წევრები წინასწარ შედგენილი განრიგის მიხედვით.
       
პროექტი დასრულდა სასკოლო კონფერენცით,
რომელზედაც მოხდა მონაწილეთა დაჯილდოვება სერტიფიკატებითა და წიგნებით, კითხვაში წარმატებული მოსწავლეები დაჯიდლოვდნენ სიგელებით. სიმბოლურად სკოლის ბიბლიოთაკასაც გადაეცა საჩუქრად წიგნი.


შედეგი: პროექტის მთავარ შედეგად შეიძლება ჩაითვალოს ის,რომ   მოხდა კითხვის პროცესის წახალისება, მოსწავლეები თავისუფლად მსჯელობდნენ და საუბრობდნენ წაკითხული წიგნების შესახებ. ცვლიდნენ წიგნებს და უზიარებდნენ ერთმანეთს აზრს, მათ თავად დაგეგმეს აქტივობები. შეადგინეს კითხვები ვიქტორინისთვის, მოეწყო ნაწარმოების გმირებისა და ნაწყვეტების ამსახველი გამოფენა და რაც მთავარია პროექტი იყო საინტერესო, სახალისო და მოსწავლეები გახდნენ უფრო თავდაჯერებული მკითხველები. 


         დასკვნა: ჩვენი აზრით პროექტს უდიდესი მნიშვნელობა აქვს მოსწავლეებში წიგნიერების დონის ამაღლებისა და კითხვის პროცესის წახალისებისთვის, მოსწავლეთა მოტივაციისთვის, სასკოლო პროცესშიი მასწავლებლების,მოსწავლეებისა და მშობლებისთვის ჩართულობისთვის, კითხვის პროცესის ორგანიზებულობისა და სისტემატიურობისთვის,პროექტის ჰქონდა ერთგვარი შეჯიბრის ფორმა, რაც კიდევ  უფრო მეტად სახალისოს ჰქმნიდა კითხვის პროცესს. 
გამოყენებილი ლიტერატურა :
1. რევაზ ინანიშვილის ბიოგრაფია და მისი ნაწარმოებები
„მუხა“   „დედა“  „ჩიტუნას ცრემლები“  „დამრიგებელი“
2. ილია ჭავჭავაძის ბიოგრაფია და მისი ნაწარმოებები
3. ვაჟა-ფშაველას ბიოგრაფია მისი ნაწარმოებები
4 .ნოდარ დუმბაძის ბიოგრაფია   ,,მე ვხედავ მზეს“
„მე, ბებია, ილიკო და ილარიონი“
5. ასტრიდ ლინგრენდის ბიოგრაფია   „ მიო, ჩემო მიო“
„ბიჭუნა და სახურავის ბინადარი კარლსონი“
„პეპი გრძელიწინდა“
6. ჯანი როდარი „ტელეფონით მოყოლილი ზღაპრები“
7.ჯეფ კინის „წრიპა ბიჭის დღიური“
8.ლუის კეროლი „ალისა საოცრებათა ქვეყანაში“
9.მარკ ტვენი „ტომ სოიერის თავგადასავალი“
10.ანტუან დე სენტ ეგზიუპერი „პატარა უფლისწული“
11.ჰარიეტ ბიჩერ სტოუ - "ბიძია თომას ქოხი"
12.ოსკარ უაილდი - "ვარსკვლავ-ბიჭუნა"
 13.ჩარლს დიკენსი - "ოლივერ ტვისტის თავგადასავალი
14.ანტუან დე სენტ ეკზიუპერი - "პატარა უფლისწული
15.ჯეიმს გრინვუდი - "პატარა მაწანწალა
16.ნოდარ დუმბაძე - "ჰელადოს
17.დანიელ დეფო - "რობინზონ კრუზოს თავგადასავალი
18.ჟიულ ვერნი - "80000 კილომეტრი წყალქვეშ"








სახელი, პირადი ნომერი:
საგანი: ბუნება
სწავლების საფეხური/კლასი: V
მოსწავლეთა რაოდენობა:26                                 
გაკვეთილის თემა: ჯანმრთელობა და გარემო      
გაკვეთილის მიზანი:  მოსწავლეები ასახელებენ ადამიანის ჯანმრთელობაზე უარყოფითად მოქმედ ფაქტორებს. (მაგალითად დაბინძურებული გარემო, არაჯანსაღი კვება, ხმაური, ნიკოტინი ).გააცნობიერონ პირადი პასუხისმგებლობა გარემოში მიმდინარე პროცესების მიმართ, შეძლონ საკუთარი ჯანმრთელობის დაცვა ბუნების დაცვა-აღდგენით საქმიანობაში მონაწილეობის გზით. განივითარონ გამჭოლი კომპეტენციები, კერძოდ, ეკოლოგიური წიგნიერება, სოციალური და სამოქალაქო კომპეტენციები.პოპულარიზაცია გაუწიონ ცხოვრების ჯანსაღ წესს.
N
აქტივობის აღწერა
გამოყენებული მეთოდი/მეთოდები
კლასის ორგანიზების ფორმა/ფორმები
სასწავლო რესურსები
დრო (წთ)
1.
მისალმება და გამოწვევა მაპროვოცირებელი შეკითხვით.

მასწავლებელი აჩვენებს გლობუსს და სვამს შეკითხვას რა არის გლობუსი? შემდეგ, მოაბრუნებს გლობუსს, რომლის უკანა მხარეს მიმაგრებულია ქაღალდისგან გამოჭრილი შავი ფერის ნაფეხური. სვამს შეკითხვას. რა ასოციაცია გამოიწვია თქვენში ამ ნივთებმა?



მაპროვოცირებელი შეკითხვა
საერთო საკლასო
გლობუსი და ქაღალდისგან გამოჭრილი ნაფეხური
3-4
2.








3.




მოსწავლეები მასწავლებლის განმარტების საშუალებით ამოიცნიბენ კონტინენტებს და დაფაზე აწყობენ რუკას.(მაგ: მასწავლებელი აძლევს მითითებას ეს კონტინენტი მდებარეობს დასავლეთ ნახევარსფეროში და ეკვატორი კვეთს მას. მოსწავლე განსაზღვრავს  სამხრეთ ამერიკის ადგილმდებარეობას რუკაზე.)
კითხვა-პასუხი









კითხვა-პასუხი
საერთო საკლასო









საერთო საკლასო
ბარათები
მსიფლიოს ფიზიკური რუკა






კონტინენტები
5 წთ.








3-4 წთ





4.

მასწავლებელი დაფაზე ხაზავს ცნების რუკას, სადაც შუაში წერს სიტყვას-„ანტარქტიდა“. მოსაწავლეები შეძლებისდაგვარად იხსენებენ, თუ რა იციან ანტარქტიდის შესახებ და  მასწავლებელი ცნების რუკაზე აფიქსირებს მათ ინფორმაციას.


 ცნების რუკა
საერთო საკლასო
დაფა, ცარცი
5 წთ.
4.
მასწავლებელი  აწვდის მოკლე ინფორმაციას კლასს „ანტარქტიდის“  შესახებ.
მინი ლექცია
საერთო საკლასო
„სლაიდ შოუ“
5 წთ.
5.
მასწავლებელი მოსწავლეებს ყოფს ჯგფებად.
1 და 3 ჯგუფი ადარებენ კონტინენტებს ფართობის მიხედვით და ადგენენ დიაგრამას.
2 და 4 ჯგუფები ადარებენ ერთმანეთს ოკეანეებს და ადგენენ დიაგრამას.
დიაგრამის შედგანა

ჯგუფური
მსოფლიოს ფიზიკური რუკა

სახელმძღვანელოში არსებული რუკები და ცხრილები;  თაბახის ფურცლები; ფანქრები
5 წთ.
6.
თითოეული ჯგუფი აკეთებს შედარებითი დახასიათების მოკლე პრეზენტაციას; პედაგოგი ახდენს განმავითარებელ შეფასებას.
პრეზენტაცია





ჯგუფური
მსოფლიოს ფიზიკური  რუკა
10 წთ.

7.
მასწავლებელი მოსწავლეებს აძლევს შემდეგი სახის დავალებას:
ვენის დიაგრამის გამოყენებით ანტარქტიდა და რომელიმე კონტინენტი შეადარონ ერთმანეთს.
 თემა: „მოგზაურობა დედამიწის ელამაზეს ადგილებში „ .
საშინაო დავალება
ინდივიდუალური
ინტერნეტი, სამეცნიერო ლიტერატურა და სხვა;
2 წთ.

გაკვეთილის ბოლოს მისაღწევი შედეგები:

ბუნ.V.6 მოსწავლეს შეუძლია მნიშვნელოვანი გეოგრაფიული ობიექტების და მათი ნაწილების აღწერა

შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე: ამოიცნობს მნიშვნელოვან ობიექტებს და ადარებს ერთმანეთს.
   
 წინარე ცოდნის შეფასება: განმავითარებელი


ჯგუფური მუშაობის შეფასების რუბრიკა

                                                                 
ჯგუფის ყველა წევრი ჩართულია
1
ჯგუფის წევრები უსმენენ ერთმანეთს
2
ჯგუფის წევრები თანამშრომლობენ (აზრის გამოხატვის თანაბარი პირობები)
2
ჯგუფი პრეზენტაციისას წარმოადგენს მთავარ იდეას, აკეთებს დასკვნებს
2
ჯგუფი პასუხობს შეკითხვებს
2
ჯგუფი იცავს დროის ლიმიტს
1

ხელმოწერა:

თარიღი:







                                           რეფლექსია  ჩატარებულ  გაკვეთილზე
                
                23 მაისს  ჩავატარე გაკვეთილი V 2 კლასში, სადაც ირიცხება 25 მოსწავლე, მათ შორის ერთი სსსმ მოსწავლე, რომლისთვისაც  დაგეგმილი მქონდა აქტივობები, მაგრამ ამ დღეს  ის სკოლაში არ იმყოფებოდა. გაკვეთილის თემა იყო  “ჯანმრთელობა და გარემო’’.   გაკვეთილის მიზანი : მოსწავლემ შეისწავლოს ადამიანის ჯამრთელობაზე უარყოფითად მოქმედი ფაქტორები, გააცნობიეროს პირადი პასუხისმგებლობა გარემოში მიმდინარე პროცესების მიმართ.
                მე გაკვეთილი წარვმართე გეგმით გათვალისწინებული აქტივობების მიხედვით. გაკვეთილის დაგეგმვისას გავითვალისწინე, რომ, მიზანი ყოფილიყო სტანდარტის შესაბამისი, კონკრეტული და მიღწევადი. აქტივობები შევარჩიე მიზნის შესაბამისად, გავითვალისწინე გაკვეთილის თითოეული ფაზა. მნიშვნელოვანი მოდიფიცირება არ დამჭირვებია.
               გამოწვევის ფაზაზე გამოვიყენე მაპროვოცირებელი შეკითხვა, რომლის მიზანი იყო მოსწავლეთა მოტივაციის გაზრდა და მათი დაინტერესება საკითხისადმი. მოსწავლეებმა გაიხსენეს და განმარტეს გარემოს დაბინძურების ამკრძალავი ნიშნები.  მოსწავლეებმა “ სლაიდ- შოუს“ ჩვენების შემდეგ  გააცნობიერეს ადამიანის ჯანმრთელობაზე უარყოფიათად მოქმედი ფაქტორები.   ინფორმაციის დახარისხების საფუძველზე წამოჭრეს  პრობლემები და დასახეს პრობლემის გადაჭრის გზები, რომელიც წარმოადგინეს ცხრილის სახით. განივითარეს ანალიზის, ინფორმაციის დახარისხების და სემიოტიკური უნარები. შეძლეს სასარგებლო ქმედებებისა და მავნე ჩვევების იდენტიფიკაცია და ააგეს სასარგებლო ქმედებების კიბე. მოსწავლეებმა სტიკერების საშუალებით დაახარისხეს ნარჩენები და ნაგვის დაყრის მავნე ჩვევა შეცვალეს სასარგებლო ქმედებებით. იმსჯელეს შოთა რუსთაველის გამონათქვამზე „მტერი მტერსა ვერას ავნებს, რამე კაცი თავსა ივნებს“. შექმნეს პლაკატი „ვიცავთ გარემოს, ვიცავთ ჯანმრთელობას“ , მოსწავლეებმა  გააცნობიერეს  საკუთარი პასუხისმგებლობა გარემოში მიმდინარე პროცესების მიმართ და გამოხატეს საკუთარი დამოკიდებულება ამ საკითხისადმი. მოსწავლეებმა მასალის დამუშავების,გაგების,ანალიზისა და ადეკვატური აღქმის საფუძველზე გამოიტანეს შესაბამისი დასკვნა, რომ ადამანის ჯანმრთელობა არა მარტო გარემო ფაქტორებზეა დამოკიდებული, არამედ საკუთრივ ადამიანის ცხოვრების წესზეც.
          მინდა გამოყო რამდენიმე ძლიერი მხარე. სასწავლო მიზნის მისაღწევად გამოვიყენე მრავალფეროვანი აქტივობები. გაკვეთილი იყო სახალისო და საინტერესო. გაკვეთილის მსვლელობისას ვცდილობდი, რომ ვყოფილიყავი ფასილიტატორი. ვეხმარებოდი მოსწავლეებს ცოდნის აგებაში. მოსწავლეები აქტიურად იყვნენ ჩართული საგაკვეთილო პროცესში, მსჯელობდნენ და ეძებდნენ პრობლემის გადაჭრის გზებს  და გააცნობიერეს საკუთარი პასუხისმგებლობა გარემოში მიმდინარე პროცესების მიმართ. გამოვიყენე განმავითარებელი შეფასება  წინასწარ ჩამოყალიბებული რუბრიკების მიხედვით . მოსწავლეებმა თავად შეაფასეს საკუთარი აქტიურობა. გაკვეთილის მიზნების მიღწევას სწორად დაგეგმილი აქტივობების ეფექტურად წარმართვამ შეუწყო ხელი.
        ჩატარებული გაკვეთილის მიხედვით შემოძლია ვთქვა ,რომ მიზნები მიღწეულია. დაგეგმილი აქტივობები მიზნის შესაბამისი იყო, რომელთა შესრულებით გავედი საბოლოო შედეგზე.  V .9 მოსწავლეს შეუძლია ჯანსაღი ცხოვრების წესის დაცვა.
         გაკვეთილი გეგმის მიხედვით წარიმართა, თუმცა დავინახე კომუნიკაციის პრობლემა, როდესაც  მოსწავლეს მოვმართე გვარით, რადგან მისი მოსახელე კლასში  სხვაც იყო. თეორიულად ვიცი,რომ მოსწავლეს სახელით უნდა მივმართო და შევეცდები ეს პრაქტიკაშიც განვახორციელო.







                                                                                                              თამარ მაისურაძე








თამარ მაისურაძე
თბილისის 51-ე საჯარო სკოლის ბუნების მასწავლებელი.
კარგი მკითხველი

           შესავალი:    წიგნიერება და კითხვის მნიშვნელობა  ინტელექტუალურ უნართა შორის ყველაზე აღმატებული უნარია. საყოველთაოდ ცნობილია, რომ საინფორმაციო ტექნოლოგიების აყვავების ხანაში კითხვამ ასე თუ ისე დაკარგა აქტუალობა,  განსაკუთრებით სასკოლო ასაკში. კითხვა მართლაც არ არის ადვილი.არსებობს კითხვის სირთულის მრავალი მიზეზი, განსაკუთრებით ძნელია ან ძალიან ადვილი და მოსაწყენია ტექსტი,ბავშვებს უჭირთ საკითხავ მასალაზე კონცენტრირება, უდროობას უჩივიან, ისინი ადვილად იღებენ მზამზარეულ ინფორმაციას ტელევიზორიდან ან კომპიუტერიდან, მრავლად შეიძლება მიზეზების ჩამოთვლა. პროექტის თემის აქტუალობა სწორედ ამ პრობლემებმა განაპირობა. ჩვენი აზრით ეს არის კითხვის უნარ-ჩვევის დამკვიდრება და განვითარება სასკოლო ასაკში და კითხვის პროცესის წახალისება მოსწავლეებში. პროექტის თემის დაგეგმისას გამოიკვეთა პროექტის მიზნები, კერძოდ:კითხვის კულტურის მოტივაცია კითხვისა და დამატებითი ღონისძიებების შედეგად, მოსაწავლეების, მშობლებისა და პედაგოგების ჩართვა პროექტში, კერძოდ  დასკვნით კონფერეციაში მონაწილეობა და მოსწავლეების მიერ სასკოლო ღონისძების დაგეგმვა.

  მეთოდები და პროცესის მოკლე აღწერა: პროექტის დაწყებამდე შეიქმნა კომისია სკოლის მასწავლებლებისა და მოსწავლეებისგან.  შერჩევა მოხდა კლასებში მოსწავლეთა მიერ. განისაღვრა პროექტის ვადები 2016 წლის ოქტომბერი-2017 წლის მაისი. პროექტი მიეძღვნა მსოფლიო წიგნის დღეს.
კონკურსის ნომინაციები:
1.ყველაზე მეტი წაკითხული წიგნი
2.საუკეთესო მკითხველი
3.მწერალთა ბიოგრაფიები
4.მხატვრული კითხვა
5.საინტერესო წარმოდგენი
6.ვიქტორინის გამარჯვებული
7.ნაწყვეტის საინტერესო ინსცენირება

        მოსწავლეებს უნდა ესარგებრათ სასკოლო ბიბლიოთეკით. მოსწავლეებს შეეძლოთ ესარგებრათ საკუთარი ბიბლიოთეკითაც.

         მოსწავლეთა ასაკი განისაზღვრა IV და IV კლასებით. საკმაოდ რთული იყო ისეთი მოქნილი შეფასების რუბრიკის მოფიქრება, რომელიც სრულად განსაზღვრა წაკითხვის ხარისხს და ნომინაციებში გამარჯვებას დაასაბუთებდა.  მოსწავლეების მონაწილეობით შეიქმნა შეფასების რუბრიკები. შემოგთავაზებთ  რამოდენიმე მათგანს:


       სხვადასხვა ასაკობრივი ჯგუფებისთვის შეირჩა შეფასების სხვადასხვა ფორმა. ვინაიდან პროექტი ხანგრძლივი დროის განმავლობაში მიმდინარეობდა ჩვენს მიერ მიწოდებული იყო შუალედური შეფასების ფორმა კითხვის პროექტზე დაკვირვებისათვის:


       პროექტის მიმდინარეობის განმავლობაში დრო და დრო ვიყენებდით კითხვის პროცესის შემაფასებელ სხვადასხვა კითხვარს.

      ბიბლიოთეკიდან წიგნების გატანის ინტენსივობას და გატანილი წიგნების კითხვის ხარისხს ამოწმებენ კომისიის წევრები წინასწარ შედგენილი განრიგის მიხედვით.
       
პროექტი დასრულდა სასკოლო კონფერენცით,
რომელზედაც მოხდა მონაწილეთა დაჯილდოვება სერტიფიკატებითა და წიგნებით, კითხვაში წარმატებული მოსწავლეები დაჯიდლოვდნენ სიგელებით. სიმბოლურად სკოლის ბიბლიოთაკასაც გადაეცა საჩუქრად წიგნი.


შედეგი: პროექტის მთავარ შედეგად შეიძლება ჩაითვალოს ის,რომ   მოხდა კითხვის პროცესის წახალისება, მოსწავლეები თავისუფლად მსჯელობდნენ და საუბრობდნენ წაკითხული წიგნების შესახებ. ცვლიდნენ წიგნებს და უზიარებდნენ ერთმანეთს აზრს, მათ თავად დაგეგმეს აქტივობები. შეადგინეს კითხვები ვიქტორინისთვის, მოეწყო ნაწარმოების გმირებისა და ნაწყვეტების ამსახველი გამოფენა და რაც მთავარია პროექტი იყო საინტერესო, სახალისო და მოსწავლეები გახდნენ უფრო თავდაჯერებული მკითხველები. 


         დასკვნა: ჩვენი აზრით პროექტს უდიდესი მნიშვნელობა აქვს მოსწავლეებში წიგნიერების დონის ამაღლებისა და კითხვის პროცესის წახალისებისთვის, მოსწავლეთა მოტივაციისთვის, სასკოლო პროცესშიი მასწავლებლების,მოსწავლეებისა და მშობლებისთვის ჩართულობისთვის, კითხვის პროცესის ორგანიზებულობისა და სისტემატიურობისთვის,პროექტის ჰქონდა ერთგვარი შეჯიბრის ფორმა, რაც კიდევ  უფრო მეტად სახალისოს ჰქმნიდა კითხვის პროცესს. 
გამოყენებილი ლიტერატურა :
1. რევაზ ინანიშვილის ბიოგრაფია და მისი ნაწარმოებები
„მუხა“   „დედა“  „ჩიტუნას ცრემლები“  „დამრიგებელი“
2. ილია ჭავჭავაძის ბიოგრაფია და მისი ნაწარმოებები
3. ვაჟა-ფშაველას ბიოგრაფია მისი ნაწარმოებები
4 .ნოდარ დუმბაძის ბიოგრაფია   ,,მე ვხედავ მზეს“
„მე, ბებია, ილიკო და ილარიონი“
5. ასტრიდ ლინგრენდის ბიოგრაფია   „ მიო, ჩემო მიო“
„ბიჭუნა და სახურავის ბინადარი კარლსონი“
„პეპი გრძელიწინდა“
6. ჯანი როდარი „ტელეფონით მოყოლილი ზღაპრები“
7.ჯეფ კინის „წრიპა ბიჭის დღიური“
8.ლუის კეროლი „ალისა საოცრებათა ქვეყანაში“
9.მარკ ტვენი „ტომ სოიერის თავგადასავალი“
10.ანტუან დე სენტ ეგზიუპერი „პატარა უფლისწული“
11.ჰარიეტ ბიჩერ სტოუ - "ბიძია თომას ქოხი"
12.ოსკარ უაილდი - "ვარსკვლავ-ბიჭუნა"
 13.ჩარლს დიკენსი - "ოლივერ ტვისტის თავგადასავალი
14.ანტუან დე სენტ ეკზიუპერი - "პატარა უფლისწული
15.ჯეიმს გრინვუდი - "პატარა მაწანწალა
16.ნოდარ დუმბაძე - "ჰელადოს
17.დანიელ დეფო - "რობინზონ კრუზოს თავგადასავალი
18.ჟიულ ვერნი - "80000 კილომეტრი წყალქვეშ"

 


                 


           



                     


                    
 



        













                               

                                       














No comments:

Post a Comment